Arnavutköye 3. köprü Piyangosu Vuracak

Arnavutköye 3. köprü Piyangosu Vuracak

17 Mayıs 2010 Pazartesi 01:41
imarın kapalı olması nedeniyle yıllardır büyük sıkıntı çeken Arnavutköye geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Binali yıldırımın açıkladığı 3. köprü güzergahı piyangosu vuracak.

 İstanbul boğazına inşa edilecek üçüncü köprünün ayaklarında otoyol gişesi bulunmayacak. En yakın gişelerin Anadolu yakasında Sancaktepe ve Avrupa yakasında ise Arnavutköy'de yapılması planlanıyor.

 Üçüncü köprünün geçiş noktalarının açıklanması ile birlikte piyangonun Avrupa Yakası'nda Garipçe, Zekeriyaköy ve Kilyos ile Anadolu Yakası'nda Poyrazköy ile İstanbul'un Bodrum'u olmaya aday gösterilen Riva bölgesi ön plana çıkmıştı.

  Proje de köprünün ayaklarında otoyol gişesi bulunmuyor ve en yakın gişelerin Anadolu Yakası'nda Sancaktepe ve Avrupa Yakası'nda da Arnavutköy'de yapılması planlanıyor. Bakanlık bu saye de köprüye yakın Boğaz kıyılarındaki doğal yapı korunarak, Garipçe ve Poyrazköy'ün yeni bir Ortaköy olmasının önünü kesmeyi amaçlıyor.

  Hadımköy Avrupadan İlk Durak ve Lojistik Merkez olacak

   Boğazın üçüncü köprüsüne girişteki kurulacak yeni yola ilk bağlantı Avrupa Yakası'nda Arnavutköy'e bağlı Hadımköy'de olacak. İstanbul'un 1/100 binlik planında lojistik merkez olarak planlanan bu bölgeye verilecek köprü girişi ile birlikte yük taşıyan büyük araçlar şehir merkezine giremeyecek. Tır ve kamyonlar, Hadımköy'de kurulacak lojistik merkeze yüklerini indirecek.

 Arnavutköy İstanbul'un Yeni Yerleşim Bölgesi Olacak

     İstanbul'a girmeyecek kamyonlar ise doğrudan 3. Köprü yolunu kullanarak Anadolu'ya geçiş yapacak. Çatalca girişinden sonra köprü güzergâhında Avrupa yakasında toplam 3 bağlantı yolu inşa edilecek. İstanbul'un yeni ilçelerinden biri olan ve kentin yeni yerleşim bölgesi olarak kabul edilen Arnavutköy'de yapılacak giriş noktası ile yeni yapıların otoyol ile bağlantısı planlanıyor. İkinci giriş ise Kemerburgaz ve Göktürk'ü yeni yola bağlayacak. Hasdal Kışlası'nın önünde yapılan ve TEM bağlantısını sağlayan yol, Kuzey Marmara Otoyolu'na kadar uzatılacak ve birleştirilecek. Üçüncü çıkış noktası ise Zekeriyaköy olacak. Buraya yapılan birçok villanın 3. köprüye çıkışı planlanıyor. Avrupa Yakası'nda köprü güzergahında olumlu etkilenecek ilçelerin başında Başakşehir, Arnavutköy ve Sultangazi geliyor.

  Yeni ilçeler Yatırımcıların Gözbebeği Olacak
   Karadeniz otoyol projesinde ve en önemli ayağı üçüncü köprü çalışmasında piyangonun yeni kurulan ilçelere vurduğunu belirten Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Mehmet Keklik Yönetim Kurulu Başkanı “Özellikle 2008 yılında yasa sonrası kurulan yeni ilçeler bu köprüye yapılacak yatırımları ciddi oranda tetikler. Özellikle Anadolu Yakası'nda Riva ve Çekmeköy köprü giriş-çıkışlarına yakın olduğu için yatırım anlamında daha cazip bir hal alacak. İzmit bölgesi bu yol çalışması ile İstanbul'a daha da yakınlaşacak. Otoban sayesinde İzmit neredeyse İstanbul ile birleşecek. Paşaköy bölgesi Sancaktepe'nin ciddi yatırım almasını sağlayacak. Yoğunluk kesinlikle yeni ilçelere Çekmeköy, Arnavutköy ve Sultangazi kayacak. Yeni ilçelerin ismi daha da duyulacak ve yatırımcıların gözde yerleri olacak.” diye konuştu.

  Arnavutköyde Fiyatlar 2-3 Kat Artabilir
İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa da, köprünün transit olması durumunda fiyatların önemli oranda azalacağını ve beklenen rantın sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi. Uzun vadede arazilerin yine değer kazanacağını ancak köprü nedeniyle doğacak rantın transit seçeneği ile etkisiz hale geleceğini söyledi. Köprünün ayaklarından daha çok giriş çıkış noktalarında bulunan ilçelerin önemli yatırım çekeceğini belirten Aşa “Bu bölgelerde arsalar toplandı. Hadımköy ve Orhanlı lojistik ve sanayiye yakın bir gelişme içinde. Köprü bunu destekleyecek. Arnavutköy ve Sancaktepe bölgesinde fiyatların 2-3 kat artacağını düşünüyorum. Bağlantı yıllarına yakın ve yan yolları bulunduğu ilçeler ciddi yatırım çekecektir.”

Kaynak:Zaman
Kategori:
Etiketler:
  Bu sayfada sizin de yorumunuz yayınlanabilir!
  Haber ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
  Genel olarak hangi sosyal ağı kullanıyorsunuz?

  Facebook % 36.84(7)
  Twitter % 31.58(6)
  YouTube % 10.53(2)
  Linkedin % 0(0)
  Google +% 0(0)
  İstangram % 10.53(2)
  Blog % 0(0)
  Pinterest % 10.53(2)

  Şu ayet dua hakkında nazil olmuştur: "(Ey Muhammed) namaz kılarken sesini yükseltme, gizli de okuma.." (İsra, 110).

  Buhari, Tefsir, Benu İsrail 14, Da'avat 17, Tevhid 44; Müslim, Salat 146, (447); Muvatta, Kur'an 39,

  Dünya Radyo'yu Canlı Dinle
  İMKB 100
  78.208
  DOLAR
  1,7855
  EURO
  2,3595
  Cumhuriyet Altını
  424,14
  Copyright © 2006 Arnavutköy Rehberi- Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.