Yaşar Alptekin: Namazla Yeniden Doğdum

Yaşar Alptekin: Namazla Yeniden Doğdum

16 Ocak 2013 Çarşamba 00:01
İlim Yayma Cemiyeti Arnavutköy Şubesi'nin davetlisi olarak Arnavutköy ilçesine giden sanatçı ve yazar Yaşar Alptekin, "Namaz ve Gençlik" konulu bir konferans verdi.

İlim Yayma Cemiyeti Arnavutköy şubesi'nin davetlisi olarak Arnavutköy Örfi Çetinkaya Endüstri Meslek Lisesine  giden sanatçı ve yazar Yaşar Alptekin, "Namaz ve Gençlik" konulu bir konferans verdi.  Okul Müdürü Ömer Çalışkan tarafından karşılanan Alptekin'in yanısıra İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Rafet Fener, İYC Arnavutköy Şube Başkanı Mesut Yavuz, Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Kazankaya, Enes Durmaz ve çok sayıda öğretmen ve öğrencinin katıldığı konferansta, namaza nasıl başladığını ve hayattaki önemini anlattı. Alptekin, "Cenab-ı Allah, bizlere bu dünyada sayılamayacak kadar nimet vermiştir. Bizler de namaz kılarak şükretmeliyiz." dedi.
Namaza Nasıl Başladınız?
İnsanların sözde değil, özde Müslüman olması gerektiğini belirten Alptekin, "Kime sorsak, 'Elhamdülillah Müslümanım.' diyorlar ama şartlarını yerine getiriyor muyuz? Zararın neresinden dönülürse kardır. Bir an önce tövbe etmeli ve namazımıza başlamalıyız." diye konuştu. Yaşar Alptekin, namaza nasıl başladığını soran bir öğrenciye şunları anlattı: "Yoğun bir gün geçirdiğim için akşam eve geldim ve ses olsun, kafamı dağıtayım diye televizyonu açtım. Televizyonda ilk gelen ses, 'Ünlü işadamlarımızdan Sakıp Sabancı vefat etmiştir. Cenazesi yarın öğle namazından sonra kaldırılacaktır.' oldu. Bu cümlenin ne öncesini ne de sonrası duydum. Vücudumda müthiş bir titreme hissettim ve hemen içimden müthiş bir şekilde cenazeye gitmek geldi. İstiyordum ama cenaze namazında ne yapılır, onu bile bilmiyordum. Ertesi gün cenaze namazına gittim. Herkes oradaydı. O anda orada yatan kişinin, Türkiye'nin en zengin adamlarından biri olduğunu ve sahip olduğu hiçbir şeyi götüremediğini acı bir şekilde farkettim. En kötüsü ise benim ve orada bulunanların bunun farkında olmamasıydı. O gün akşam bir arkadaş bana namaz kılmayı öğretti. Nasıl kılacağımı, çizdiği resimlerle gösterdi. Ben de o resimlere baka baka kılayım dedim ama yanlış yapma korkusuyla en yakın camiye gittim. Cami kapalıydı ama ben hiçbir yere gitmeyip orada kaldım. Nihayet bir amca geldi ve camiyi açtı. Ben de tanınmamak için bir köşeye çekilip bekledim. Okunan ezanla o kadar güzel duygular yaşadım ki anlatamam. O gün kıldığım namazla yeniden doğdum. Şimdi sekiz yıldır o namazı arıyorum."
Artık,  'Yaşar Abi, selamünaleyküm.' diyorlar
İslamiyet'i tanıdıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini vurgulayan Alptekin, "Eskiden insanlar beni gördüğünde, 'Ooo, Yaşar Alptekin'e bak.' diyorlardı. Şimdi ise, 'Yaşar Abi, selamünaleyküm.' diyorlar. Bu çok güzel bir duygu. Ben gençlere iyi örnek olmaya, namazın güzelliklerini anlatmaya çalışıyorum. Onlara niye namaz kıldığımızı anlatmaya, namaza özendirmeye çalışıyorum." şeklinde konuştu. Anne ve babaların hayattayken kıymetinin bilinmesi gerektiğini de hatırlatan Alptekin, "Bizlerin Cennet'e gidebilmesi için onların dualarına ihtiyacımız var. Anne ve babamızın hayır duasını alalım. Evinde yaşlı anne ve babasına merhamet gösteren insana, Cenab-ı Allah da merhamet gösterir." dedi.
Program sonunda Yaşar Alptekin'in, kendisine takdim edilen çiçeği, annesiyle arası bozuk olan öğrenciye vermesi ve elini öpüp çiçeği de ona vermesi sözünü alması konferans salonunda büyük alkış aldı. Alptekin, daha sonra kitaplarını imzaladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Arnavutköy Rehberi
Kategori:
Bu sayfada sizin de yorumunuz yayınlanabilir!
Haber ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam (1) adet yorum eklenmiştir.
Ziyaretçi31 Ağustos 2013 09:08
Allah daim etsin
Genel olarak hangi sosyal ağı kullanıyorsunuz?

Facebook % 36.84(7)
Twitter % 31.58(6)
YouTube % 10.53(2)
Linkedin % 0(0)
Google +% 0(0)
İstangram % 10.53(2)
Blog % 0(0)
Pinterest % 10.53(2)

Ebu Seleme İbnu Abdirrahman'a Kur'an'dan ilk inenin ne olduğunu sordum. "Ya eyyühe'l-Müddessir (ey örtüsüne bürünmüş)! (suresi)dir!" dedi. Ben; "İyi ama, başkaları ilk inenin İkra' bismi Rabbikellezi halak (süresidir). diyorlar" dedim. Bunun üzerine Ebu Seleme: "Ben bu hususta Hz. Cabir (ra)'e sormuştum. O bana; "Sana, Resulullah Aleyhissalatu vesselam'ın söylediğinden başka bir şey söylemeyeceğim, Aleyhissalatu vesselam: "Bir ay kadar Hira magarasına mücavir oldum (itikafa girdim). Mücaveretimi (itikafımı) tamamlayınca, dağdan indim. Derken bana bir seslenen oldu. Sağıma baktım, hiçbir şey görmedim. Soluma baktım, yine bir şey görmedim. Arkama baktım bir şey görmedim. Derken başımı kaldırdım, bir şey gördüm, ama (bakmaya) dayanamadım. Hemen Hatice'nin yanına geldim: "Beni örtün!" dedim. Derken şu ayetler nazil oldu. (Mealen): "Ey örtüsüne bürünen! Kalk! (insanları ahiretle) korkut! Rabbini büyükle, elbiseni temizle. Pislikten kaçın.." (Müddessir suresi). Bu vahiy namaz farz kılınmazdan önceydi."

Buhari, Bed'ü'l-Vahy, Bed'ül-Halk 6, Tefsir, Müddessir, Tefsir, Alak, Edeh 118; Müslim, İman 257, (1

Dünya Radyo'yu Canlı Dinle
İMKB 100
78.208
DOLAR
1,7855
EURO
2,3595
Cumhuriyet Altını
424,14
Copyright © 2006 Arnavutköy Rehberi- Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.