Yeniköy ve Tayakadın Tamamen Kamulaştırılıyor

Yeniköy ve Tayakadın Tamamen Kamulaştırılıyor

08 Kasım 2012 Perşembe 08:04
3. havalimanı projesi bölgedeki iki yeri tamamen kamu alanı yapıyor.

İstanbul’a 3. havalimanı için planlanan proje ortaya çıktı. 92 bin dönüm arazide 6 pist ve bir ana terminal binası olacak havalimanı için ilk kazma 2014’te vurulacak. 150 milyon yolcu kapasiteli havaalanı dünyanın en büyüğü olacak. Ancak Yeniköy ve Tayakadın köyleri tamamen, Akpınar ile İhsaniye’nin yarısı kamulaştırılacak. Bölgenin yüzde 85’inin orman olması da çevrecileri ayaklandırdı.

İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının projesi netleşmeye başladı. İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz kıyısında yapılacak yeni havalimanı, Arnavutköy İlçesi’ne bağlı Yeniköy, Tayakadın, Akpınar ve İhsaniye köylerinin arazisinde yer alacak.

Havalimanının toplam proje alanı 91 milyon 666 bin metrekareyi kapsayacak. İki etapta gerçekleştirilecek proje alanının yüzde 85’i orman, yüzde 15’i ise şahıs arazisi. Havalimanın 1. etabında 1’i kargo uçakları için olan 4 pist, ana terminal binası ve diğer alt yapı üniteleri bulunacak. İlk etabın proje alanı 63 milyon 59 bin metrekare olacak. Havaalanının ikinci etabı da batı kısmında yer alacak ve 28 bin dönümlük alanı kapsayacak. Bu alanda 2 pist ve altyapı üniteleri yer alacak. Havalimanındaki pistlerin uzunlyuğu 3 bin 800 metre ve genişliği 300 metre olarak planlandı.

Projede inşaat işleri ve kamulaştırma 2014’te başlayacak. Havalimanı tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde yılda 150 milyon yolcunun taşınması hedefleniyor.

Havalimanında iç ve dış hat binaları ile idari bina, güvenlik yapıları, kule, otopark, yangın-kaza tesisleri, akaryakıt tesisleri, yer hizmetleri tesisleri ve alt yapı tesisleri bulunacak. 3. havalimanı 6.7 milyar TL’ye mal olacak.

ÇED raporu krizi

Ancak havalimanı için daha kazma vurulmadan tartışmalar başladı. Gündeme çevre ve kamulaştırılacak köyler oturdu.

Arnavutköy ve Eyüp İlçeleri’nde Ulaştırma, Deniz ve Habercilik Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması ve işletilmesi planlanan ‘İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı Projesi’ için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Halkın Katılımı Toplantısı dün Tayakadın İlköğretim Okulu’nda yapıldı.

Toplantıya çevresel etkilerden çok köylülerin kamulaştırma tartışması damga vurdu. Planlanan proje alanında Yeniköy ve Tayakadın köylerinin neredeyse tamamının, Akpınar ve İhsaniye köylerinin bir kısmının kamulaştırılacağının öngörülmesi gergin tartışmalara neden oldu. Yeniköy’de yaşayan Seval Soyel, “Talih kuşu kondu diyorlar, bizde hissedelim. Bu topraklar 1924 mübadelesinde buraya gelen mübadillere Atatürk tarafından verildi. Kamulaştırma yapılacaksa neden bize sorulmuyor?” dedi.

Tayakadın Köyü’nden Ömer Çetinkaya “Hangi zemin etüdü yapılarak Karadeniz kıyısına karar verildi. Ormanlar yok olacak, köyler kalkacak. Halbuki Kayaşehir’de askeriyenin kocaman boş arazisi var. Şimdi tapular el değiştirecek. Burası hukuk devleti, herkes yargıya gider” diye tepki gösterdi.    kaynak: vatan gazetesi/İLKER AKGÜNGÖR

Ulusal Ajanslar
Kategori:
Bu sayfada sizin de yorumunuz yayınlanabilir!
Haber ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam (4) adet yorum eklenmiştir.
Ziyaretçi 5 Mart 2014 10:03
Bu konu ile ilgili olarak resmi bir yazı mevcut mudur ?
Ziyaretçi18 Ocak 2014 23:01
Ceremesini köylü çeksin sefasını zenginler sürsün peşkeş çekin....
Ziyaretçi23 Kasım 2012 22:11
Köylünün elinden yok pahasına alınacak araziler için tek umut halkın hakkını savunacak hakimler ama kamulaştırma davaları için ulaştırma bakanlığının çıkarını savunacak hakimlerin şimdiden hazırlandığını duymak hukuk devletine olan güveni sarsıyor
Ziyaretçi10 Kasım 2012 15:11
dik dortgen şeklınde akpınarı nasıl ayırdınız öyle ne marifet diyorum başkada bir şey demıyorum
Genel olarak hangi sosyal ağı kullanıyorsunuz?

Facebook % 36.84(7)
Twitter % 31.58(6)
YouTube % 10.53(2)
Linkedin % 0(0)
Google +% 0(0)
İstangram % 10.53(2)
Blog % 0(0)
Pinterest % 10.53(2)

Resulullah (sav): "Cennet ehli cennette yerler ve içerler. Ancak tükürmezler, küçük ve büyük abdest bozmazlar, sümkürmezler de!" buyurmuştu. Ashab: "Peki yedikleri ne olur?" diye sordular. Aleyhissalatu vesselam: "Geğirmek ve misk sızıntısı gibi ter! Onlara tıpkı nefes ilham olunduğu gibi tesbih ve tahmid ilham olunur."

Müslim, Cennet 18, (3835); Ebu Davud, Sünnet 23, (4741)

Dünya Radyo'yu Canlı Dinle
İMKB 100
78.208
DOLAR
1,7855
EURO
2,3595
Cumhuriyet Altını
424,14
Copyright © 2006 Arnavutköy Rehberi- Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.